رودخانه باهوکلات

رودخانه باهوکلات

رودخانه باهوکلات یکی از پرآب‌ترین رودخانه‌های استان سیستان و بلوچستان و عامل اصلی حیات و زندگی در جنوب بلوچستان به‌حساب می‌آید. این رودخانه آب‌های مناطق وسیعی از صفحات جنوبی شهرستان ایرانشهر (بخش‌های سرباز، بمپور، راسک) و شهرستان چابهار (بخش‌های دشتیاری قصرقند) را جمع‌آوری کرده و به دریای عمان سرازیر می‌کند.

رودخانه باهوکلات از کوه پیرآباد در ۴۷ کیلومتری جنوب شرقی ایرانشهر و ۳۸ کیلومتری شمال غربی سرباز سرچشمه می‌گیرد و به نام رودخانه رگاب (ریگاب) دهستان سرباز را به‌سوی جنوب شرقی طی می‌کند. در سر راه با دریافت آب رودهای مهجکا، سیاه کئور، بگنان و هیچدر در جهت سرباز سرازیر می‌گردد. در این محل با رودخانه قوامک یکی شده و به نام رود سرباز به‌سوی جنوب غربی از دره‌های تنگ و پرپیچ‌وخم عبور می‌کند و با رودخانه اسپکار همراه می‌شود. این رود در مسیر خود آب رودهای کیش و پیشامگ را نیز دریافت کرده و به نام رود گامشاندر به ناحیه پیشین وارد می‌شود. در این ناحیه با رودخانه‌های سوهون تنگ و سوران آب درهم می‌آمیزد و سد پیشین را پشت سر می‌گذارد و به‌سوی جنوب غربی روان می‌گردد. پس از دریافت یکی دو رود دیگر به دهستان باهوکلات در شهرستان چابهار داخل می‌شود. رودخانه باهوکلات در ۹۰ کیلومتری شرق چابهار به خلیج گواتر در دریای عمان سرازیر می‌شود.

طول رودخانه ۳۴۰ کیلومتر و مساحت حوضه آبریز آن در حدود ۸۰۰۰ کیلومترمربع است. حداکثر آبدهی لحظه‌ای آن ۸/۱۱ مترمکعب در ثانیه اندازه‌گیری شده است. این میزان آبدهی لحظه‌ای نشانگر سیلابی و طغیانی بودن شدید این رودخانه است. این رودخانه به‌ویژه به دلیل زیستگاه تمساح ایرانی اهمیت توریستی فراوان دارد.

 

bahook1

Picture 2 of 12

(7 نوشته)

یک فکر در “رودخانه باهوکلات

فکر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شدهاند *