خلیج گواتر

خلیج گواتر

در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران، در آخرین نقطه مرزی آنجا که شهرستان چابهار به خط تماس با مرز پاکستان می‌رسد، بندری کوچک و قدیمی اما زرخیز به نام «گواتر» قرارگرفته که چند صباحی است برای سرمایه‌گذاران کشورمان نامی آشنا گشته است.

گواتر، تکه کوچکی از محدوده سیستان و بلوچستان واقع در منتهی‌الیه جنوب شرقی سرزمین زرخیز ایران اسلامی، چون گوهر بهشتی در ساحل دریای عمان می‌درخشد. گواتر بر گوشه‌ای از گستره این خاک‌دوست داشتنی همچنان ایستاده است و خوش می‌درخشد.

پیرمردی از اهالی منطقه رونق گذشته گواتر را این‌چنین تصویر می‌کند: بعد از اسلام این سرزمین «مکران» نام گرفت که در حال حاضر منطقه جنوبی بلوچستان نیز به نام «مکران» معروف است.

بندر گواتر در همین مکان و در انتهای جاده فرعی مشرف‌به خلیج گواتر قرارگرفته است و صیادان در فصل صید در داخل کپرها به استراحت پرداخته و درزمان مناسب از شبانه‌روز دل به دریا می‌زنند تا تور خود را از ماهی‌های ذی‌قیمتی چون شیر و شوریده پر کنند. گواتر که در جنوب شرقی ایران، آخرین آبادی است هم‌اکنون به یکی از قطب‌های امیدبخش در افزایش صادرات غیرنفتی تبدیل‌شده است.

گواتر یکی از زیباترین سواحل ایران‌زمین را به خود اختصاص داده، جنگل‌های حرا ازیک‌طرف، جز و مد زیبا از سوی دیگر و حرکت خرامان‌خرامان خرچنگ‌ها بی‌شمار بر ساحل شنی این خطه از چابهار زیبایی چندانی بخشیده است. گواتر به‌واسطه قرار گرفتن در مجاورت جنگل‌های حرا یکی از مناطق حفاظت‌شده محیط‌زیست به شمار می‌رود.

در سمت ایران رودخانه باهوکلات و در سمت پاکستان رودخانه نهردشت به خلیج گواتر می‌ریزند. آغاز این خلیج در سمت خاوری دماغه جیوانی است و پایان آن در سمت باختر در نقطه‌ای به نام پسابندر است. /سیری در ایران

خلیج گواتر
خلیج گواتر
خلیج گواتر
خلیج گواتر

(7 نوشته)

فکر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شدهاند *