چابهار

چابهار، بندری که به دلیل آب و هوای بهاری‌اش به این نام خوانده می‌شود یکی از شگفت انگیزترین بنادر ایران است. این شهر که در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان واقع شده لقب تنها بندر اقیانوسی ایران را نیز دارد.

اگرچه چابهار به دلیل قرار گرفتن در منطقه آزاد در گذشته بیشتر برای خرید مورد استقبال قرار می‌گرفت ولی این روزها طبیعت چابهار گردشگران زیادی را جذب می‌کند. آنطور که می‌گویند اگر دلت می‌خواهد در زندگی، راه رفتن در مریخ را تجربه کنی، حتما سری به چابهار بزن. بندر چابهار که تازگی‌ها محبوبیت زیادی هم پیدا کرده، دیدنی‌های زیادی دارد. از غروب‌های دل انگیزش که بگذرید، صخره‌های تراش خورده آن و جاهای حیرت انگیز دیگری هم هست.

شهر بندری چابهار همان‌که از نام آن پیداست به  معنای چهار بهار است و در هر فصلی می‌توانید بهار طبیعت را در این شهر بندری تجربه کنید.

 در شهرستان چابهار سواحل زیبای دریای عمان و دریای بزرگ از زیبایی‌های منحصربه‌فردی برخوردار است که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد.

در چابهار علاوه بر دیدار از منطقه آزاد و گردش در مراکز خرید  حتماً بازدید از مقبره «سید غلام رسول» (متعلق به دوره تیموری)، «قلعه تیس» یا همان پرتغالی‌ها  ، «مسجد تیس»، «درخت مکر زن» و یا  انجیر معابد  را فراموش نکنید.

اگر تصمیم دارید در چابهار نیم‌نگاهی به زندگی صیادان داشته باشید و از نزدیک بر تلاش ماهیگیران و وسایل ماهیگیری سنتی آشنا شوید  سفر به بندرهای «پزم» و «کنارک» را به شما توصیه می‌کنیم.

چابهار برای دوستداران پدیده‌های زمین‌شناسی و زیست‌محیطی نیز سوژه‌های منحصربه‌فردی دارد. دیدار از «گل‌فشان» ، «کوه‌های مینیاتوری» و همچنین «جنگل‌های حرا»  (با مد دریا زیر آب‌رفته و با جزر آب نمایان می‌شوند) بسیار به‌یادماندنی است.

اگر می‌خواهید ببینید لنج های ماهیگیری با آن عظمت چگونه و به چه شکلی در ساحل ساخته می‌شوند بهتر است با طی مسیر ۳۰ کیلومتر از بندر چابهار به سمت بندر کنارک از نزدیک شاهد هنرنمایی مردان ایرانی به‌وسیله میخ و چکش در این بندر باشید.

 

(7 نوشته)

فکر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شدهاند *